Przejdź do treści

Warto zobaczyć

Atrakcje w odległości do 20km

podziemna-trasa

Kopalnia św. Jan w Krobicy

Idealna propozycja dla tych starszych dzieci – zwiedzanie jest dozwolone od dziesięciu lat.  Dzieci mogą się przekonać, jak wyglądała praca dawnych górników, wydobywających tu złoża od szesnastego do dziewiętnastego wieku. Na powierzchni do obejrzenia jest około dwudziestu górniczych obiektów, ale największą atrakcją jest trasa podziemna.

Sztolnie św. Jana i św. Leopolda są nie szersze niż na metr – zdecydowano się ich nie poszerzać, aby dać zwiedzającym jak najpełniejsze wyobrażenie o pracy górników. Dla dzieci zresztą takie warunki to wręcz dodatkowa uciecha.

8 km od Maja Pokoje z Widokiem.

Skałki Zakochanych💞

-punkt widokowy

     Skałki Zakochanych we wsi Kotlina mogłyby być punktem widokowym jakich wiele, gdyby nie fakt, że przed laty stały się miejscem miłosnych wyznań. Kotlina (niem. Kessel tł. Kocioł)  to niewielka wieś położona na północno – wschodnim zboczu góry Kocioł na Kamienieckim Grzbiecie. Według legendy książę Bolesław Kędzierzawy miał tu założyć niewielki zameczek myśliwski. Dziś już nie wiadomo czy to tylko legenda czy może jednak tkwi w niej ziarenko prawdy. Owszem wzmianka o ruinach niewielkiej budowli obronnej (Kesselschloss) przetrwała do dziś. W 1903 roku na wysokości 721 m n.p.m na zboczu góry KesselBerg zwanym również Góra Zamkową wybudowano schronisko turystyczne wraz z gospodą

10,3 km od Maja Pokoje z Widokiem. 

skalki zakochanych

Źródło Świętego Wolfganga

(wyprawa tylko dla wprawnych wędrowców) 

Źródło Świętego Wolfganga (zwane Wilczym Źródłem) czczone było już w czasach przedchrześcijańskich jako woda, której przypisuje się cudowne właściwości. Na początku chrystianizacji Sudetów przypisano źródełko Świętemu Wolfgangowi. Ze źródełkiem związanych jest sporo legend i podań. Jedna z nich mówi, że to właśnie święty przechodząc pobliską ścieżką napił się z tego źródła, inna zaś – zapewne dużo wcześniejsza – że czarownica rzuciła na źródełko czary, pozbawiając je magicznych właściwości. Święty Wolfgang, patron między innymi pasterzy, wysłany został z Niemiec na teren Węgry, jako osoba najbardziej odpowiednia do ewangelizacjo tamtejszych ludów. Kto wie, czy w drodze nie zahaczył także o Querbach (Przecznicę) i Gierhen (Gierczyn) Polecam bardzo fajnego bloga https://jawagabunda.pl/podroze/szlaki-w-gorach-izerskich/ znajdziecie tu przepiękne teksty o naszych Górach Izerskich i nie tylko.

 

11km od Maja Pokoje z Widokiem 

 

zródło

Jelenie Skały – Zapomniany punkt widokowy w Górach Izerskich     

(wyprawa tylko dla wprawnych wędrowców)

Nad wioską Przecznica, jest niezwykle malownicze skalne urwisko. Znajduje się na krawędzi zbocza Tłoczyny, izerskiego wzgórza znanego wcześniej pod nazwą Łysa Góra. Jelenie Skały (niem. Hirschstein) znajdziemy na wysokości 711 m n.p.m., na północno – zachodnim zboczu Tłoczyny. Niegdyś był to niezwykle popularny punkt widokowy na Pogórze Izerskie. Były także jedną z lokalnych atrakcji turystycznych i celem tzw. półdniowych wycieczek letników z Przecznicy. Dziś ścieżka, która tu prowadzi jest nieoznakowana i wiedzie tropem saren i jeleni, przemierzających zalesione zbocza izerskiej góry. Przed laty na szczyt Jelenich Skał prowadziły wykute tu kamienne schodki a cały punkt widokowy był zabezpieczony barierkami. Dziś pozostały tylko ich fragmenty. To sprawia, że trzeba tu zachować dużą ostrożność, zwłaszcza gdy skały są mokre lub oblodzone. Przy dobrej pogodzie zobaczymy stąd nie tylko pobliską Przecznicę i Pogórze Izerskie ale też Zamek Gryf, Mirsk i Gryfów Śląski. Kiedy jednak widok ginie w lekkiej mgle, miejsce wcale nie traci na atrakcyjności. Wręcz przeciwnie, to właśnie wtedy można poczuć tę słynną magię z której znane są Góry Izerskie.

9,2km od Maja Pokoje z Widokiem

jelenieskaly

Zapora Przeciwpowodziowa w Mirsku –

Zbudowany w latach 1908-10 był jednym z wielu obiektów hydrotechnicznych śląskiego systemu przeciwpowodziowego, zbudowanego w ramach programu ochrony przeciwpowodziowej. Długa na 1440 m i wysoka na 12,3 m zapora, zlokalizowana jest na 1700. metrze biegu Długiego Potoku. Towarzyszą jej upust środkowy i denny oraz przelew. Maksymalna pojemność zbiornika to 3,92 mln m3, przy której osiąga powierzchnię 99,6 ha. Czaszę porastają drzewa i roślinność łąkowa.
Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 55,6 km².

6 km od Maja Pokoje z Widokiem. 

tama Mirsk

Zamek Czocha –

Obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha.

Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą częścią jest, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment.

17km od Maja Pokoje z Widokiem.

Bajkowy Zamek Czocha

Jezioro Leśniańskie –

    Położone jest w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Leśna. To sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 140 ha i maksymalnej głębokości wynoszącej 12 m. Jeden z brzegów jest bardzo stromy, wysoki i skalisty, a drugi łagodny i zbliżony do tafli wody. Jezioro  zwane jest też potocznie Jeziorem Dwóch Zamków, bowiem jest położone u podnóża majestatycznego, słynnego zamku Czocha, który wznosi się na wysokiej skale i góruje ponad okolicą, a niedaleko jeziora stoi też znacznie mniejszy romantyczny zamek Rajsko, niedawno odbudowany.

Jezioro Leśniańskie to również raj dla wędkarzy. Żyje tam sporo gatunków ryb m.in. sandacze, szczupaki, sumy, węgorze, okonie. Można też spotkać płocie, liny i karasie.

17 km od Maja Pokoje z Widokiem. 

Zamek_Czocha i Jezioro Leśniańskie

Sky Walk w Świeradowie –

Największym projekcie tego typu w Polsce  Wieża ze ścieżką w chmurach ma  60 metrów wysokości, górny taras widokowy ma znajduje się na wysokości około 55 metrów. Spacer po samej wieży ma długość 800 metrów, zaś cała ścieżka dydaktyczna wiodąc również przez las będzie się wić przez około 3 km. To jedna z najciekawszych i najbardziej lubianych atrakcji wśród turystów odwiedzających Świeradów-Zdrój (zobacz tu).

15,4 km od Maja Pokoje z Widokiem.

Sky Walk.

Kolej gondolowa-

       Kolej gondolowa na Stogu Izerskim to ciekawa atrakcja turystyczna .Kolej czynna jest przez cały rok. W okresie zimowym służy przede wszystkim narciarzom korzystającym z trasy zjazdowej na Stogu Izerskim. Ponieważ jest dostosowana do przewożenia rowerów, także miłośnicy dwóch kółek często z niej korzystają.

15,1 km od Maja Pokoje z Widokiem.

kolej Świeradów

Schronisko nz Stogu Izerskim- 

Położone jest na wysokości 1060 m n.p.m., w północno-zachodniej części Gór Izerskich, na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w pobliżu granicy polsko-czeskiej ok. 50 metrów poniżej szczytu Stogu Izerskiego. jest najbardziej wysuniętym na zachód schroniskiem po polskiej stronie Sudetów. Schronisko góruje nad uzdrowiskami Świeradów-Zdrój i Czerniawa-Zdrój. Schronisko (ale sam szczyt już nie) leży na Głównym Szlaku Sudeckim.

Formalnie schronisko położone jest w osadzie Stóg Izerski, w gminie Mirsk, ale właściciel schroniska używa adresu Świeradów-Zdrój.

W pobliżu schroniska znajduje się górna stacja kolei gondolowej na Stóg Izerski oraz dawne polsko-czeskie przejście graniczne Stóg Izerski-Smrk na szlaku turystycznym, a także nowa wieża widokowa na Smreku po czeskiej stronie

Schronisko

Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdrój –

Dom Zdrojowy w Świeradowie wybudowany w 1781r zwany ówcześnie Domem Źródlanym. Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo-żelaziste )

14,7 km od Maja Pokoje z Widokiem.

Dom

Najdłuższa Hala Spacerowa –

     Atrakcyjność Domu Zdrojowego w Świeradowie Zdroju podnosi najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa Hala Spacerowa o długości aż 80 m, z piękną roślinną polichromią i witrażami. Nad sceną widoczny jest herb rodziny von Schaffgotsch – to obecnie jedna z głównych atrakcji Świeradowa-Zdroju. W piwnicach zabytkowego Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Zdrojowe znane również jako Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego.

14.6 km od Maja Pokoje z Widokiem.

Hala

Pijalnia wody radoczynnej –

Pijalnia wody radoczynnej znajduje się w działającym kiedyś zakładzie kąpieli radoczynnej. Wybudowano go w 1934 roku i na początku był znany jako Radiumbad.

Jest to jeden z trzech punktów w Polsce, w których można spróbować wód mineralnych zawierających radon. Ze względu na ich właściwości lecznicze są stosowane nie tylko do picia, ale także do inhalacji i kąpieli.

Według przeprowadzonych badań kąpiele w wodzie radoczynnej wspomagają przepływ krwi w organizmie oraz obniżają ciśnienie tętnicze.

14,9 km od Maja Pokoje z Widokiem.

woda

Główny Szlak Sudecki –

     Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza to znakowany na czerwono szlak turystyczny prowadzący przez najciekawsze partie Sudetów, od stoków Izerów w Świeradowie Zdroju do Prudnika. Długość Głównego Szlaku Sudeckiego to około 440 kilometrów, tym sposobem jest to drugi co do długości szlak górski w Polsce, po Głównym Szlaku Beskidzkim. Szacowany czas przejścia to około 100 h czyli trzeba liczyć co najmniej 2 tygodnie na pokonanie tego szlaku. Mniej wprawni turyści powinni podzielić go na etapy

glowny szlak sudecki

Wieża widokowa w Mirsku –

Pomimo upływu wielu lat i zmian technologicznych, wieże ciśnień ciągle fascynują. Niegdyś były nieodłącznym elementem miejskiego systemu wodociągowego.Wyremontowana wieża wodna w Mirsku, pełni obecnie funkcję do której pierwotnie nie była przeznaczona. Dziś jednak jest prawdziwą gratką dla miłośników historii techniki oraz koneserów pięknych widoków.

8,2 km od Maja Pokoje z Widokiem.

wieża

Zamek Gryf -ruiny

Ruiny średniowiecznego zamku we wsi Proszówka, na wzgórzu (447 m n.p.m) panującym nad drogą Gryfów Śląski-Mirsk 6 km na południe od Gryfowa i 2 km na północny wschód od Mirska.

5,3 km od Maja Pokoje z Widokiem. 

Zamki Dolnego Slaska Gryf

Kapliczka Leopolda-

W Proszówce nieopodal Mirska  tuż obok zamku Gryf, na bazaltowym wzgórzu stoi tak charakterystyczna dla naszego krajobrazu kapliczka. Warto odwiedzić to miejsce z zadziwiająco pięknym widokiem.

7,2km od Maja Pokoje z Widokiem.

kaplica Proszówkla
Słupiec –

Słupiec to niewielka formacja skał bazaltowych, która stanowi bardzo ciekawy punkt widokowy na okoliczne pasma górskie. Można stamtąd obserwować m.in. Izery czy Sudety Zachodnie

Giebułtów-  12,7km od Maja Pokoje z Widokiem. 

skalki

Punt Widokowy Grudza –

Przepiękny punkt widokowy obok wioski Grudza. Droga Grudza – Janice. Widać stąd całą panoramę Karkonoszy i gór Izerskich. Dość obszerny szutrowy parking oraz stolik i ławeczki.

6,6 km od Maja Pokoje z Widokiem.

punkt widokowy

Jedna z najstarszych grusz w Polsce-

Jest może nawet najgrubszą gruszą o pojedynczym pniu, a rośnie nieopodal w Grudzy. Ma bardzo guzowaty pień, niczym ”ancient trees”, czyli wiekowe drzewa rosnące w Wielkiej Brytanii i często tam spotykane (u nas jest więcej drzew o prostych pniach, które nie są tak baryłkowate i guzowate, a korony mają nieco wyżej położone, niż te brytyjskie giganty). Ta grusza jest w każdym razie potężnym drzewem i – jest warta zobaczenia i dokładnego zmierzenia, bo nie jest tez prawdopodobnie pomnikiem przyrody. 

5,2 km od Maja Pokoje z Widokiem

stare drzwo

Jezioro wyrobiskowe Proszowa –

Urokliwe miejsce, odebrane przez ludzi naturze, które teraz  nieubłaganie natura odbiera sobie  na nowo.  Wyrobisko pokopalniane pozostałość po wydobyciu  bazaltu samoistnie zalane wodą. Piękne widoki, odkrytych słupów bazaltowych. Sprzyjające spacerom. W pobliżu jest miejsce aby zaparkować.

Znajdziecie je kierując się z Rębiszowa w stronę Starej Kamienicy u szczyru  góry drogi  pomiędzy  Rębiszowem a Proszowom  po  jej lewej stronie wjazd do lasu i szlaban.

Miejsce oddalone od Maja Pokoje z Widokiem około 4,8 km.

Polecam

woda

Muzeum Kargula i Pawlaka –

     Popularne Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu na Dolnym Śląsku powstało stosunkowo niedawno, bo w 1995 roku.Muzeum mieści się niemal przy rynku, przy głównej ulicy w XVI-wiecznym budynku zwanym niegdyś Domem Płócienników. Muzealne salki nie są zbyt duże, ale dla miłośników sagi o Kargulach i Pawlakach niosą w sobie wielki ładunek emocjonalny.

11 km od Maja Pokoje z Widokiem. 

muzeum kargula i pawlaka w lubomierzu

Zamek Legend Śląskich –

    Zamek Legend Śląskich w Pławnej powstał z inicjatywy Dariusza Milińskiego, tego samego, który wymyślił i zaprojektował pobliską Arkę Noego. W zamku można zobaczyć postacie z różnych legend i bajek, a ponadto dla dzieci przygotowano wiele innych atrakcji. W trakcie odsłuchiwania opowieści można osobiście uczestniczyć w przedstawieniu poruszając kukiełkami.

20 km od Maja Pokoje z Widokiem.

zamek-legend-slaskich-w-plawne

Zapora Pilchowicka –

Zapora Pilchowice wraz z elektrownią wodną powstała w początkach XX wieku na rzece Bóbr w celu ochrony przed powodzią. Zaporę otwierał cesarz Wilhem II w 1912 roku. Wysokość zapory to 62 metry, jest to druga pod względem wysokości zapora w Polsce (po zaporze w Solinie). Szerokość korony 270 metrów. W wyniku przegrodzenia rzeki Bóbr powstało jezioro Pilchowickie. Jezioro stanęło na przeszkodzie  linii kolejowej z Pilchowic do Siedlęcina, dlatego w 1909 roku został zbudowany malowniczy most na jeziorze Pilchowickim.

19,4 km od Maja Pokoje z Widokiem.

Zapora Pilchowice Pilchowice

Zapora Leśniańska –

   Zapora Leśniańska  tworząca jezioro o tej samej nazwie. Na kamieniu węgielnym tej budowli możemy przeczytać: “Dolinom na ochronę, odmętom na przekór, wszystkim na pożytek!”. I trzeba przyznać, że intencja budowniczych po przeszło stu latach wciąż jest aktualna. Zapora ma znaczenie przeciwpowodziowe, rekreacyjne, a spiętrzona woda wykorzystywana jest wciąż do produkcji energii elektrycznej. Sama tama ma 45 metrów wysokości, ale jezioro nie jest zbyt głębokie: sięga 12 metrów. Jego powierzchnia to półtora kilometra kwadratowego, a zbiornik mieści 15 milionów metrów sześciennych wody. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić na południowo-zachodnie krańce Polski, aby zobaczyć obie poniemieckie zapory, które opisaliśmy.

20 km od Maja Pokoje z Widokiem.

zapora

Zapora Złotnicka –

   Zapora Złotnicka znajduje się na rzece Kwisie, na Jeziorze Złotnickim. Jej budowę rozpoczęto najpierw od drogi z dwoma małymi tunelami w 1919 roku. W 1921 roku położono kamień węgielny, a w 1924 roku uruchomiono tu elektrownię. Do dnia dzisiejszego zachowało się oryginalne wyposażenie elektrowni.

17,1 km od Maja Pokoje z Widokiem.

zapora zlotnicka

Zamek Świecie- ruiny

Zamek zbudowano prawdopodobnie w XIV w. na polecenia księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda w celu ochrony szlaku biegnącego z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. Był jedną z warowni tzw. Okręgu Kwisy. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1329 roku jako castrum Sweta. Utracił znaczenie militarne po włączeniu Górnych Łużyc do korony czeskiej. Po pożarze w 1527 roku zamek odbudowano w stylu renesansowym. Ponownie przebudowany po pożarze w pierwszej połowie XVIII w., gdy powstał we wschodniej części barokowy pałac. W 1827 r. ponownie spłonął i od tego czasu był już zrujnowany, choć w XX wieku jeszcze częściowo użytkowany, gdy urządzono w nim gospodę. Po II w. św. w części wschodniej utworzono mieszkania socjalne, od 1960 roku pozostaje niezamieszkane. Obecnie trwa odbudowa zamku

19 km od Maja Pokoje z Widokiem

Zajęcznik

Jednym ze szczytów w Górach Izerskich jest Zajęcznik. Licznie odwiedzają to miejsce amatorzy wycieczek pieszych oraz rowerowych.

16 km od Maja Pokoje z Widokiem.

las

Sępia Góra –

Sepia Góra to szczyt Kamienieckiego Grzbietu wznoszący się na wysokość 828 m n.p.m. Obecnie stanowi doskonały punkt widokowy, ale – jeśli wierzyć opowieściom – w czasie II Wojny Światowej zostało tam ukryte złoto III Rzeszy.

12,7 km od Maja Pokoje z Widokiem.

skałki

Wodospad Kwisa –

Wodospad Kwisa. ul. Nadbrzeżna, Świeradów-Zdrój. Wodospad Kwisa jest sztucznie utworzonym wodospadem, położonym w urokliwym i malowniczym miejscu doliny rzeki Kwisy. Atrakcyjny i latem i zimą. Wodospad jest doskonałym miejscem dla MORSÓW, uwielbiających kąpiele w zimnej wodzie. Położenie wodospadu umożliwia łatwe wejście i wyjście z wody.

17,1 km od Maja Pokoje z Widokiem.

wodospad

Cis w Henrykowie Lubańskim – najstarsze drzewo w Polsce.

Najstarsze drzewo w Polsce rośnie w Henrykowie Lubańskim – dużej wsi leżącej w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Okaz jest raczej niepozorny i nie imponuje wielkością, bowiem najstarszym polskim drzewem jest cis pospolity. Rośnie przy ścianie szczytowej budynku gospodarczego posesji nr 293, zlokalizowanej w zachodniej części wsi, 3 km od głównego skrzyżowania szosy 296 z drogą biegnącą przez wieś (jadąc od strony Lubania skręcamy w lewo, od Węglinca lub z A – 4 w prawo). Dotarcie do wiekowego cisa ułatwią drogowskazy

drzewo

Atrakcje ponad 20km

Zakręt Śmierci –

Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m n.p.m. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180′ ).
Wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. W 2020 roku powstała w tym miejscu platforma widokowa, która dodatkowo uwydatnia piękno samego zakrętu i rozciągającej się z niego niesamowitej panoramy gór.

Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez niezachowujących należnej ostrożności kierowców.

22 km od Maja Pokoje z Widokiem.

Zakręt Śmierci

Wodospad Kamieńczyka –

Wodospad  składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30 m wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4 m. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków Jaskinia Złota Jama. Przy wodospadzie znajduje się Schronisko Kamieńczyk i szałas Sielanka.

32km od Maja Pokoje z Widokiem.

perly szklarskiej poreby wodospad kamienczyka i wodospad szklarki

Wodospad Szklarki –

Jest to kaskada potoku Szklarka o wysokości 13,3 m, zwężająca się u dołu, tworzy na dnie kolisty kocioł eworsyjny. Malowniczo położona na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości 520 m npm, w środkowej części Wąwozu Szklarki. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Przy wodospadzie małe schronisko PTTK „Kochanówka”. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą ze średniowiecza. Z powstaniem kaskady związana jest legenda o Karkonoszu i córce szklarza, Szklarce, której imię nosi dziś przepływający potok.

26km od Maja Pokoje z Widokiem

wodospad

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – Kowary

W parku miniatór zbudowane zostały modele głównie w skali 1:25 i kilka w skali 1:50. Prezentowane obiekty to m.in. kościoły, zamki, pałace, starówki miast, ratusze, schroniska górskie itp. Miniatury są wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami. W Parku można zobaczyć także obiekty w całej okazałości z lat swej świetności, które obecnie popadły w ruinę, bądź są niedostępne do zwiedzania. Modele zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Wkomponowane są w zielone otoczenie wzbogacone kolorowymi kompozycjami kwiatowymi. Część ekspozycji jest umieszczona pod dachem.

39,7 km od Maja Pokoje z Widokiem.

Park Miniatur

Zamek Chojnik –

Jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku. Do dziś rozgrywane są tutaj turnieje rycerskie i zabawy dla mieszkańców

Przede wszystkim ze względu na świetne położenie (w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie, blisko Szklarskiej Poręby), na szczycie dużego wzniesienia Chojnik, oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z wieży zamku. Do budowli prowadzą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.
 
25km od Maja Pokoje z Widokiem.
Okolice naszej agroturystyki (zamek chojnik)

Śnieżka

       – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Najwybitniejszy Szczyt Polski i Czech (MDW 1203 m). Jego oficjalna wysokość bezwzględna  to 1602 m.n.p.m.

45 km od Maja Pokoje z Widokiem.

Śnieżka_z_zachodu

Mała Japonia –

      Mała Japonia to miejsce jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko przepiękny ogród japoński, ale także kawałek prawdziwej Japonii. Został skomponowany zgodnie z japońską sztuką zakładania ogrodów oraz filozofią feng shui. Spacer po ogrodzie  pokaże Wam piękno Karkonoskiej przyrody zamkniętej w charakterystyczne dla Japonii kompozycje, strumienie i wodospady. W plenerze ogrodu Siruwia można odkryć i zachwycić się sztuką bonsai (bon – płaska taca, sai-roślina). Miniaturowe drzewka bonsai stworzone ręką mistrzów, przypominają fragment krajobrazu zaklęty w małej doniczce.

30,7 km od Maja Pokoje z Widokiem.

japonia

Kościółek Wang

Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza.

37,6 km od Maja Pokoje z Widokiem.

zamek

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich –

Kolorowe jeziorka są atrakcją w skali światowej. Są  zadziwiającym przykładem tego, co natura potrafi zrobić , kiedy człowiek opuści i dane miejsce. Jeziorka powstały na dawnym  terenie pokopalnianym, w których wydobywano piryt. Na początku XX wieku złoża się wyczerpały, a teren zostawiono samemu sobie. W tym momencie przyroda odebrała co swoje – puste wyrobiska zaczęła wypełniać woda przyjmująca różne kolory, w zależności od składu chemicznego podłoża. Tak powstały Żółte Jeziorko, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko oraz Zielone Jeziorko. W plebiscycie National Geographic Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich zostały wybrane jednym z cudów Polski.

55 km od Maja Pokoje z Widokiem.

krajobrazy

Sztolnie Kowary w Kopalni “Liczyrzepa”

Kopalnia Liczyrzepa- to Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna związana z ściśle tajną historią wydobycia U-238. Jest to jedna z ponad dwudziestu sztolni Zakładów Przemysłowych R-1 zajmujących się poszukiwaniem oraz pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR. Opowiada o historii górnictwa kowarskiego związanego przez ponad 800 lat z wydobywaniem minerałów, kruszców, żelaza , srebra oraz rudy uranu. W podróż w czasie zabiorą Państwa doświadczeni przewodnicy podziemnego świata historii, legend i tajemnic. Trasa całkowicie bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego stale monitorowana przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

38,5 km od Maja Pokoje z Widokiem. 

licz

Zamek Grodziec –

Kierując się na północ za Lwówkiem Śląskim warto zjechać z głównej trasy w miejscowości Czaple skręcając w lewo aby go odwiedzić. W wiosce Grodziec z oddali na horyzoncie widać  wzniesienie z budowlą na szczycie. Na powulkanicznym wzgórzu w XI wieku wybudowano Zamek Grodziec, który obecnie możemy zwiedzać i poznać jego średniowieczne zakamarki.

43 km od Maja Pokoje z Widokiem.

zamek

Szwajcaria Lwówecka

 Zgrupowanie piaskowcowych form skalnych w Lwówku Śląskim, znajdujących się w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, przypominających twory budujące Góry Stołowe. Szwajcaria Lwówecka położona jest na południowy wschód od centrum miasta na wysokości 250-260 m n.p.m. Tworzą ją ciekawe formy skalne oraz labirynty z urwiskami dochodzącymi do wysokości 30 m. Krajobraz taki powstał w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych. Ze względu na wysokie wartości geologiczne, geomorfologiczne i florystyczne tych skał planuje się tu utworzenie rezerwatu przyrody. Nazwa nawiązuje do podobnych skał znajdujących się w Saskiej Szwajcarii w Niemczech. 

30km od Maja Pokoje z Widokiem

skalki

Zamek Bolczów – ruiny

 To o twierdza powstała w 1375 roku Jego nazwa powstała  od rycerskiego rodu, który zbudował pierwszy zamek w tym miejsce w XIV wieku. Zamek  znajduje się około 15 km od Jeleniej Góry , w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym granitowym wzgórzu, 561 m n.p.m.

Miejsce oddalone o 44km od Maja Pokoje z Widokiem.

bolczów